Ako sa starať o srsť vášho miláčika?


Ako často treba psíka strihať?

Toto je otázka, ktorú sa pýta mnoho klientov, ktorí prídu prvý krát do salónu. Moja odpoveď je: je to na vás. Každý druh srsti vyžaduje špecifickú úpravu, avšak hlavnou zásadou je, udržiavať srsť tak, aby bola vzdušná, bez chumáčov a dredov, lebo iba vtedy môže plniť svoju ochrannú a termoregulačnú funkciu. Žiadne plemeno psa nie je primárne určené na strihanie. Ak je vašim snom mať psíka so srsťou až po zem, pokojne si ho splňte a nedajte sa presvedčiť, že musíte svojho yorkshíra strihať každé dva mesiace. Ale musíte sa pripraviť na to, že budete srsti vášho psa venovať naozaj veľa času, ktorý strávite česaním, kúpaním, poprípade balíčkovaním. Musíte svojho psa naučiť byť trpezlivým, pokojným a musí byť schopný vydržať všetky vyššie uvedené procedúry. Mnoho majiteľov sa vydá jednoduchšou cestou, kedy zvolia praktický strih, čo je, samozrejme, úplne v poriadku.

Ak nie sme schopní udržiavať srsť v dobrej kondícii, je praktickejšie psíka ostrihať , pokiaľ to je plemeno, ktorého srsť strihaním nepoškodíme. Srsť s podsadou by sa strihať nemala nikdy, zato srsť podobná štruktúrou ľudskému vlasu sa strihať môže. Vždy volíme rozumnú dĺžku strihu, psíkov neholíme, srsť by strácala termoregulačnú funkciu. V lete chráni pred slnečným žiarením a prehriatím, v zime pred chladom. Ak však napríklad zanedbáte starostlivosť a psíka nečešete, spravia sa chumáče, ktoré v mnohých prípadoch nejdú odstrániť inak ako oholením. V takom prípade sa rozlúčte s dlhším strihom, znamenalo by to niekoľkohodinový náročný proces plný kúpania s rôznymi prípravkami a kondicionérmi, ozónoterapie, dlhého sušenia a následného rozčesávania. Treba si v takom prípade zvážiť, či chcete, aby to všetko váš miláčik absolvoval a v neposlednom rade treba myslieť aj na finančnú stránku takejto procedúry. Jednoduchšie je psíka pravidelne česať, aby ste sa takejto dileme mohli vyhnúť alebo ak nemáte čas a chuť česať doma, nie je problém dohodnúť si termín iba na česanie a váš psík môže mať dlhší strih. 

Stav srsti vášho psíka si viete skontrolovať aj sami doma. Rozčešete kefou od kože a následne skontrolujete hrebeňom, ak sa zasekne, srsť rozčesaná nie je. Vrátite sa ku kefe a proces opakujete až kým hrebeň ľahko neprejde od kože až po končeky srsti. Ak sa neviete ku koži dostať ani kefou, má váš psík dredy a bude najjednoduchšie ostrihať ho nakrátko. Dredy a chumáče sa najčastejšie robia za ušami, kde sa pes škriabe, pod ,,pazuchami" na predných nohách alebo na celom tele z oblečenia. Pri pohybe sa srsť pod oblečením šúcha o látku a plstí sa. Ak vášho psíka obliekate a srsť má už dlhšiu, je vhodné ho po každej prechádzke prečesať, aby sa to nedialo. Takisto po kúpaní srsť nesušíme šúchaním, uterákom stierame vodu v smere rastu srsti.

V zásade platí, čím častejšie budete česať, tým jednoduchšie a rýchlejšie bude srsť vyčesaná. Ak si však neviete dať rady, objednajte sa do salónu Beri v Partizánskom.